Witajcie!
To był ciężki tydzień. Tydzień samych awarii. Najpierw męczyłem się z jakąś infekcją 🤧 potem Oli padł dysk w kompie, a na koniec w moim zaczęła poważnie siadać bateria. Jednak pomimo tych trudności daliśmy z siebie wszystko, żeby nasze uniwersum się dalej rozrastało.
Przede wszystkim udało mi się skończyć czytanie i poprawianie III tomu Bielijonu 😎 To było cudne przeżycie — moje i wszystkich bohaterów tej książki. Nie mogę Wam zdradzić szczegółów, ale powiem tylko, że akcja płynie tu wartko i często bardzo zaskakuje czytelnika. Żałuję, że tom skończył się w takim miejscu, bo ja bym chciał już wiedzieć, co będzie dalej! 😄
Pomimo braku dobrego sprzętu, prace nad IV tomem także posuwają się do przodu. Ola odkryła, że Legenda o Skrzyżowaniu Trojga nie będzie tak krótka, jak sądziła. Wprowadzi też wątek, którego planowała nie wprowadzać (ale przedstawię go w nieco innej formie, niż początkowo zamierzałam ~Aleksandra).
W tym tygodniu zacząłem się przymierzać do kreowania przypadków gramatycznych w języku elfów i widzę, że trochę mi jeszcze zajmie. Muszę najpierw odświeżyć swoją wiedzę na temat deklinacji, sposobów jej wyrażania, a także funkcji przypadków. Natomiast z drińskim idzie mi nieco lepiej, bo poszedłem do przodu i z gramatyką i ze słownictwem. Przy okazji doszedłem do pochodzenia słowa “drinowie”. Otóż będzie miało ono związek z rzeczownikiem “talent” (czyta się go hdryng), albo raczej z pochodzącym od niego przymiotnikiem “utalentowany”. Uwielbiam te momenty, w których język “sam” się tworzy i dostarcza takich smaczków.
Na początku tego miesiąca wspominałem Wam o projekcie dotyczącym zachowania ciągłości cech kolejnych pokoleń istot z naszego Uniwersum. W ostatnich dniach dość sporo czasu poświęciłem na pewną część tego projektu. Jest nią sprawa kolorów oczu i ich genetycznych uwarunkowań. Trochę poczytałem o genach, których odmiany mają warunkować różnorodność kolorów oczu u człowieka. Ale jeszcze bardziej pochłonęła mnie kwestia komputerowej symulacji mieszania kolorów. Jest mi to potrzebne do testowania systemu genów odpowiedzialnych właśnie za kolory oczu (i nie tylko) naszych postaci. A system ten będzie musiał uwzględniać także wielobarwne czasami tęczówki elfów lub innych istot. Tak więc komplikacjom nie ma końca 🤔
Zanim zaakceptuję wypracowany wcześniej model funkcjonowania genów odpowiedzialnych za wspomnianą cechę, będę musiał być pewny, że jest on zgodny z prawami fizyki. Wiecie, na kolor oka składa się nie tylko tęczówka, która i tak sama w sobie jest dość złożona. Nie jest ona w pełni przezroczysta i (bardzo upraszczając) prześwituje przez nią czerwony kolor. Dopiero odpowiednie połączenie czerwieni z barwnikami, które znajdują się w tęczówce, daje widziany przez nas efekt kolorystyczny. Ten jednak nie jest nigdy jednorodny, co jeszcze bardziej utrudnia realizację tego projektu.
Jednak ja nie zamierzam się poddawać i konsekwentnie przekopuję Internet w celu znalezienia najlepszych rozwiązań opisanych problemów, no i oczywiście stworzenia pewnego uproszczonego systemu genów, który będzie odpowiadał za przepływ cech z pokolenia na pokolenie. Najpierw opracuję geny koloru oczu, a potem, te warunkujące pozostałe cechy fenotypowe. Jeśli znacie się na genetyce lub zajmujecie się cyfrową reprezentacją kolorów i ich mieszaniem, to chętnie przyjmę Waszą pomoc w tym projekcie. A jeśli podobają się Wam nasze szalone pomysły, to bądźcie tak szaleni i zostańcie patronami Szmaragdowego Pióra 🤪 Dzięki temu uzyskacie dostęp do treści, których nie publikowaliśmy nigdzie indziej (jest już prolog, który nie znalazł się w I tomie, funny moments z nagrywania filmików, a to dopiero początek), a z kolei my będziemy mogli tworzyć jeszcze więcej, jeszcze szybciej i z jeszcze większą swobodą 😊
Oczywiście zapraszamy Was również do naszych mediów społecznościowych. Znajdziecie w nich dużo informacji i ciekawostek o naszym Uniwersum, a także usłyszycie o tym, jak ono powstaje. Co prawda, mamy teraz przerwę w publikowaniu nowych materiałów, wymuszoną awarią sprzętu, jednak Ola nie próżnuje i opracowuje materiały do kolejnych wpisów i filmików. Tak więc jak tylko będzie miała z powrotem swój komputer, zacznie udostępniać Wam kolejne treści na Tik Toku, Instagramie i w pozostałych miejscach.
~Mateusz