Wiatr, który przybędzie na wezwanie, sprowadzi sztorm albo ciszę za dwa dni.
Pan Lodowego Ogrodu, Jarosław Grzędowicz
Marzy nam się jutro, ale jutro nie przychodzi;
Marzy nam się chwała, której przyjąć nie chce nikt.
Marzy nam się nowy dzień, choć dzień nowy już za nami;
Uciekamy z pola bitwy, tej jedynej, którą trzeba stoczyć nam.
Czekamy na wezwanie, lecz nigdy naprawdę,
W przyszłości swą nadzieję mamy, a przyszłość planem tylko jest.
Marzymy o mądrości, co z rąk nam się wymyka co dzień,
Modlimy się do zbawcy, choć zbawienie w naszych rękach wre.
I ciągle śnimy.
I ciągle śnimy.
I ciągle śnimy.
I w strachu ciągle drżymy.
Stowarzyszenie umarłych poetów, Nancy H. Kleinbaum
Jest jak herold czuwający nad dokumentami, ogłaszający ważne dekrety i wiadomości czy też stwierdzający tożsamość poszczególnych osób. Może przybyć, by przekazać wieści lub dar od kogoś innego. To ten, który jest zapalającą iskrą. A jego działanie wystarczy, by wywołać wojnę.
Zwiastun to ten, który nie pozwala, by w Drodze Bohatera zabrakło energii. Zjawia się niczym posłaniec, by zaburzyć spokój i harmonię postaci. Wzywa ich do podjęcia działania i nie pozwala leżeć do góry brzuchem, gdy są potrzebni gdzie indziej.
Kim jest archetyp Zwiastuna?
Niczym herold Zwiastun zapowiada pewną zmianę – na lepsze lub na gorsze. Zjawia się wtedy, gdy wie, że Bohater jest gotowy i wystarczająco dojrzał, by podjąć wyzwanie. Wcale nie musi być postacią z krwi i kości. Czasami ukrywa się w przedmiotach, sytuacjach czy pozornie błahej wiadomości, którą Bohater usłyszy podczas swojej podróży. Najważniejsze jest to, że nie pozwala mu o sobie zapomnieć i tak długo go dręczy, aż ten zrozumie, że dane wydarzenie jest nieuniknione.
Dalej, dasz radę, uda ci się
Zwiastun daje motywację do działania Bohaterowi. Pokazuje mu, że warto podjąć wyzwania, choćby wydawało się to ponad jego siły. Czasem też ostrzega go, że zbliża się niebezpieczeństwo i powinien się na nie przygotować. Nie pozwala Bohaterowi osiąść na laurach, ale nastawia na to, że jest jeszcze sporo do zrobienia.
Daje wybór. Bohater może wciąż prowadzić swoje szare, spokojne życie, uciekać przed swoimi wrogami czy uczestniczyć mimowolnie w niebezpiecznej, nielegalnej sprawie lub może podjąć się zadania, jakie postawi przed nim Zwiastun. Nie zawsze będzie ono lepszym rozwiązaniem, ale w pierwszej chwili może wydawać się ciekawszą opcją – choć jej zakończenie bywa różne.
Przybędzie na ratunek czy na zgubę?
Czasami stanie się sojusznikiem Bohatera, czasami jego wrogiem, a kiedy indziej pojawi się tylko z wezwaniem, a potem zniknie, jakby go nigdy nie było. Może przybyć po to, by go zmanipulować, wciągnąć w konflikt lub po prostu przekazać wezwanie od złoczyńcy. Jako ten dobry będzie starał się, by Bohater uczestniczył w słusznej i szlachetnej sprawie.
Inne postacie mogą na chwilę założyć maskę Zwiastuna, jak choćby Mentor wyznaczający zadanie. Jednak nie tylko on. Może to być ktoś bliski Bohaterowi, Sprzymierzeniec lub ktoś neutralny jak Tricker.
Zwiastun nie czeka długo z tym, by się ujawnić i wprowadzić Bohatera w czekającą go podróż. Jest do tego niezbędny. Może być jedną z postaci lub jedynie głosem, natchnieniem do tego, by zostawić Zwyczajny Świat i ruszyć ku temu Niezwykłemu.
Na podstawie: Podróż autora. Struktury mityczne
dla scenarzystów i pisarzy, Christopher Vogler.
Pozostałe archetypy znajdziesz tutaj.
Ciekawa analiza.
😉
Dawniej bardzo interesowałam się różnymi literackimi archetypami. Obecnie nie mam zbyt wiele czasu na ich zgłębianie, ale warto sobie przypomnieć co nieco.
Warto, warto 🙂 Zwłaszcza osobom, które zamierzają pisać.
Kolejny ciekawy wpis z serii Archetypów Bohaterów. Przyjemnie się je czyta!
Dziękuję 😉
Archetyp zwiastuna jest całkiem ciekawy. Mi trochę kojarzy się z rzucaniem wyzwania bohaterowi oraz trochę z fatum.
Racja, Zwiastun to takie wyzwanie 😉