To nie jest świat ludzi,
tu rządzą inne prawa.
A gdyby tak rzucić wszystko i wybrać się przynajmniej na jeden dzień do wspaniałego świata gór? Wędrować szlakami, które nie są znane każdemu turyście. Spotykać piękne i groźne zwierzęta, obserwować je z daleka i nie wtrącać się w ich życie. Poznawać tajemnice, jakie las ukaże tylko cierpliwym i wytrwałym. Gotowi na podróż?
Kazimierz Nóżka, polski leśnik, który zna bieszczadzkie lasy jak własną kieszeń. Nie są mu obce zwyczaje zwierząt, ich niezwykłe przygody, akty odwagi i sprytu, a czasem głupoty. Obserwuje ich życie, pilnuje, by nie szkodziły człowiekowi, a człowiek im. To on stanie się przewodnikiem, który odkryje przed czytelnikami sekrety gór.
Wilczy gang i nowe historie Kazimierza Nóżki Marcina Szumowskiego to druga opowieść o Bieszczadach. Tym razem książka skupia się na wilkach, ale także na dzielnych dzikach, wiernych ptakach czy dostojnych jeleniach. Nie zabraknie tutaj też historii z lekkim dreszczykiem, groźnych grzybów i łapczywych niedźwiedzi. Autor serwuje nam zbiór ciekawych opowieści i przygód, które zasłyszał i które sam przeżył.
Zarówno leśnik, jak i dziennikarz mają wspaniały dar opowiadania. Czytając ich historie, można samemu przenieść sięna łono bieszczadzkich lasów, razem z nimi oglądać zwierzęta z bezpiecznej odległości, przemykać, by zrobić idealne zdjęcie, poznać rzeczy, jakich mieszczuch nigdy nie zobaczy na własne oczy. Przez te opowieści po prostu się płynie i szkoda, że nie ciągną się dłużej przez kolejne trzysta stron. Jednak po ostatnim rozdziale można stwierdzić, że autor jeszcze nieraz przybędzie w góry, by zebrać kolejny materiał na wciągającą książkę.
W każdym rozdziale skupiamy się na innym zjawisku czy zwierzęciu, na jakie możemy natknąć się w tym rejonie. Raz przeczytamy o cwanych wilkach, potem o czyściochach-borsukach czy niewidzialnych jelonkach, którym ludzie niszczą kamuflaż. Dzięki temu lepiej poznajemy zwyczaje różnych zwierząt i dowiadujemy się, jak im nie szkodzić. Poza anegdotkami pojawia się tu też spora dawka wiedzy np. o tym, żeby nie zabierać w pełni zdrowego młodego ptaka do domu, gdy nie widzimy w pobliżu jego rodziców — są w pobliżu i dobrze wiedzą, co się dzieje z ich potomkiem.
Wspaniałym dodatkiem do lektury są profesjonalne fotografie wykonane między innymi przez autora i leśnika. Umilają lekturę i pomagają jeszcze lepiej wczuć się w klimat opowiadanych historii. Poza czarno-białymi, które pojawiają się przez większość lektury, możemy liczyć też na kolorowe zdjęcia mieszkańców gór. Może następnym razem posłuchamy ich historii.
Wilczy gang to historia o człowieku z prawdziwą pasją, który pokazuje, jak pięknym miejscem są góry i sieje w sercach czytelników pragnienie, by wybrać się w Bieszczady i zobaczyć tą piękną, groźną naturę na własne oczy. Mam nadzieję, że Szumowski pracuje już nad kolejną częścią opowieści i niedługo nam ją zaprezentuje.
Dziękuję Wydawnictwu Oficyna 4eM oraz portalowi www.czytampierwszy.pl za egzemplarz recenzencki.
Stał naprzeciw mnie, jakby mnie poznał, jakby chciał mi podziękować, a ja, idiota, chciałem mu posłać kulkę.
Wilczy gang, Marcin Szumowski
Tytuł: Wilczy gang i nowe historie Kazimierza Nóżki
Autor: Marcin Szumowski
Wydawnictwo: Oficyna 4eM
Liczba stron: 304
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Gatunek: literatura faktu
Recenzje innych książek znajdziesz tutaj.
Ja bym wybrała się w Bieszczady .
Ja też 😀
Oj miło byłoby tak uciec i nie myśleć o niczym. Myślę, że książka również by mi się spodobała.
W takim razie polecam sięgnąć 😉 Można na chwilę uciec w góry.
Takie książki to nie moja bajka. Ale recenzja mnie zainteresowała. Może warto się ta tę książkę skusić.
Moim zdaniem warto 🙂 Zwłaszcza gdy ktoś lubi góry
Piękne, taką książkę z przyjemnością bym przeczytała 🙂
Polecam 🙂 Świetnie się czyta.
Ostatnio mam ochotę uciec gdzieś daleko, wyłączyć telefon i na spokojnie pomyśleć…
Ja czasami też 🙂 Cieszę się, że przynajmniej mam blisko las.
Uwielbiam książki tego typu, a wilkami jakiś czas temu zainteresował mnie Łukasz z Mikrowypraw. On tam świetnie również opowiada o ich życiu, o watahach i licznych ciekawostkach również o innych zwierzętach. Z tego co pamietam, chyba również polecał tę książkę, więc pora skorzystać z poleceń.
Muszę to niego zajrzeć 🙂 Do tej pory uwielbiam wilki i chętnie dowiem się o nich czegoś więcej.
Bardzo lubię tego typu historie, poznawać dzikie zwierzęta. 🙂
To tak jak ja 🙂 A szczególnie zwierzęta gór i lasów